כל מה שרציתם לדעת על עיצוב רספונסיבי

מהו עיצוב רספונסיבי וכיצד עיצוב רספונסיבי יכול לסייע לקידום אתר האינטרנט שלכם? כל התשובות במאמר הבא

בואו נודה בזה: כמעט כולנו מכורים לגלישה בטלפון הנייד שלנו. אנחנו מתעדכנים בחדשות, נכנסים לרשתות החברתיות, משוחחים עם חברים בוואטסאפ וקוראים כתבות מעניינות ברשת. אלא שבעבר הגלישה בטלפון הסלולרי לא הייתה נפוצה כלל, ומרבית האנשים העדיפו לגלוש באינטרנט דרך המחשב. בשנת 2011, שיעור הגלישה בטאבלט או בסמארטפון עמד על 11 אחוז בלבד. המצב השתנה בשנת 2014, כששוק הסמארטפונים גדל והתפתח, וכמות הגולשים בנייד עברה את כמות הגולשים דרך המחשב. אז עלה הצורך להתעדכן כל הזמן במה שקורה ברשת, גם כשאנחנו לא במשרד או בבית מול המחשב. הנה כמה נתונים מעניינים: בשנת 2018 שיעור המשתמשים בישראל בסמארטפון עמד כבר על 85 אחוז, וכיום מעל ל-60 אחוז מהחיפושים ברשת מגיעים באמצעות הטלפון הנייד.

כתוצאה מהעלייה בשיעור הגלישה דרך הסמארטפון, יותר ויותר אתרי אינטרנט עדכנו את עיצוב האתר שלהם לעיצוב רספונסיבי.

מהו עיצוב רספונסיבי?

בתחילת דרכם של הסמארטפונים, מרבית אתרי האינטרנט הוציאו שתי גרסאות שונות לאתר שלהם: גרסת אתר למובייל וגרסת אתר למחשב (נייח או נייד). הדבר הצריך מעצבי האתרים לבצע התאמות שונות של האובייקטים המופיעים בדפי האתר, מה שהוביל ללא מעט בעיות בתצוגה. בנוסף, השקת שתי הגרסאות של האתר הייתה כרוכה בעלויות גבוהות ודרשה תחזוקה כפולה. מעבר לכך, הכפילות של האתרים לא מצאה חן בעיני מנועי החיפוש ובראשם גוגל, והאתרים ירדו במיקומים שלהם במנוע החיפוש.

בשנת 2010, החלה להתפתח מגמה חדשה בעולם עיצוב האתרים: עיצוב אתר רספונסיבי.
עיצוב רספונסיבי (Responsive Web Design) הוא מונח אותו תבע מעצב האתרים איתן רקוטה. מדובר על  עיצוב שמאפשר צפייה אופטימלית באתר האינטרנט דרך מגוון רחב של מסכים: מסמארטפונים דרך טאבלטים ועד מחשבים ניידים ומחשבים נייחים. אתרים רספונסיביים הינם אתרים שבהם האלמנטים השונים באתר מותאמים לגדלי המסכים השונים, וניתן לגלוש בהם בנוחות דרך כל מכשיר. תצוגת אתר האינטרנט מתגמשת בהתאם לגודל המסמך, ואין צורך ליצור גרסאות שונות למחשב ולמובייל עם דומיינים נפרדים. כאשר גולשים דרך הנייד באתר רספונסיבי, הטקסט קריא, אין צורך לעשות ״זום״ על המסך, הקישורים והכפתורים שבאתר נמצאים במרחק נוח אחד מהשני, הניווט באתר אינטואיטיבי, אין שימוש בפלאש, זמן הטעינה של הדפים באתר הוא מהיר מאוד, ואין גלילה אופקית שמסרבלת את הגלישה.
כיום עיצוב אתר רספונסיבי הוא בגדר חובה כאשר בונים אתר חדש, ומרבית האתרים הישנים עידכנו את העיצוב שלהם לעיצוב רספונסיבי.

מדוע חשוב שלאתר שלכם יהיה עיצוב רספונסיבי?

חיסכון בעלויות
אתרי אינטרנט שבוחרים ליצור שתי גרסאות לאתר – למובייל ולמחשב, מבזבזים כסף רב על פיתוח שתי הגרסאות. שני אתרים שונים דורשים תחזוק כפול, משאבים רבים וזמן. עיצוב אתר רספונסיבי חוסך באותן עלויות ומשאבים הכרוכים בניהול שני אתרים נפרדים. אנחנו נבנה עבורכם  אתר אחד הפונה לכל הגולשים ובכל המכשירים.

גמישות
כשיש לכם אתר עם עיצוב רספונסיבי, אתם יכולים לבצע באתר שלכם שינויים במהירות ובקלות. אינכם צריכים לבצע שינויים בשני האתרים – בגרסת המחשב ובגרסת הנייד. הגמישות הזו מהווה יתרון עצום כשאתם רוצים לבצע התאמה מהירה של עיצוב או לתקן שגיאת הקלדה באתר שלכם – אתם צריכים לעשות זאת רק פעם אחת.

הגדלת כמות הגולשים

כפי שכבר ציינו, מרבית הגלישה באינטרנט נעשית דרך הטלפונים הניידים. אתר בעל עיצוב רספונסיבי מאפשר ללקוחות הפוטנציאליים שלכם לגלוש באתר שלכם מהטלפון הנייד בנוחות רבה. ניתן לגלוש באתרים רספונסיבים מכל מקום ובכל זמן, כך שתוכלו להגיע גם לגולשים שנמצאים בחו״ל. כך תוכלו ליהנות מתנועה רבה יותר של גולשים לאתר שלכם אותם ניתן להמיר ללקוחות.

התאמה למכשירים חדשים
שוק הסמארטפונים מתחדש ללא הרף, ומידי שנה חברות כמו אפל, סמסונג וישואימי, משיקות טלפונים חדשים עם מסכים בגדלים שונים. עיצוב אתר רספונסיבי יבטיח שהאתר שלכם יתאים לכל מכשיר חדש שיוצא לשוק, ולא תצטרכו לשנות את עיצוב האתר שוב ושוב.

חווית משתמש טובה
חווית משתמש טובה היא חיונית לאתר שלכם. אתם רוצים שהגולשים יאהבו את האתר שלכם, שישהו זמן רב ככל האפשר באתר ושיחזרו אליו שוב ושוב. עיצוב אתר רספונסיבי מעניק חווית משתמש איכותית ונוחה לגולשים שלכם. לעומת זאת, באתרים עם עיצוב מיושן שאינו רספונסיבי הגלישה דרך הנייד היא נוראית: יש צורך להמתין זמן רב עד לטעינה מלאה של הדפים, ישנם קישורים וכפתורים שמופיעים במיקומים בעייתים, התמונות לא מוצגות ברזולוציה המתאימה למסך, יש צורך בגלילה ארוכה של הדף, הטקסטים מתבלגנים ועוד. אתרים כאלה שלא השכילו לעבור עיצוב רספונסיבי עלולים לאבד לקוחות. הם יוצרים רושם של חוסר מקצועיות ואף אחד לא רוצה לעשות עסקים עם מישהו לא מקצועי. למעשה, מחקר מצא שלאחר חווית גלישה גרועה באתר, 40 אחוז מהגולשים יעדיפו לגלוש באתר מתחרה. לכן חשוב להקפיד על עיצוב אתר רספונסיבי.

קידום בגוגל
קידום אורגני בגוגל, הנקרא גם אופטימיזציה למנועי חיפוש (SE0- Search Engine Optimization), היא אסטרטגיה להעלאת הדירוג שלכם בגוגל. ככל שהאתר שלכם ימוקם בעמודים הראשונים ובמיקום גבוה יותר, כך הסיכוי שלקוחות פוטנציאלים יכנסו לאתר שלכם הוא גבוה יותר.

בשנת 2015, גוגל עדכן את האלגוריתם שלו ומאז מנוע החיפוש מעדיף לקדם אתרים רספונסיבים המעניקים חווית גלישה נוחה וידידותית למשתמש. אתרים מיושנים שאינם רספונסיבים נדחקים הצידה ויורדים בדירוג שלהם בגוגל. לכן, חשוב מאוד להקפיד על עיצוב אתר רספונסיבי על מנת להגיע לכמה שיותר מבקרים באתר שלכם וכך להגדיל את ההכנסות.

שיתוף ברשתות החברתיות

רשתות חברתיות כמו פייסבוק ואינסטגרם מהוות פלטפורמות חשובות לקידום העסק שלכם. בפייסבוק למשל, ישנם כ-845 מיליון משתמשים מידי חודש – כמות עצומה של גולשים שניתן להמיר ללקוחות. לפי הנתונים שפרסמה חברת פייסבוק בתחילת 2020, אחוז המשתמשים בפייסבוק שנכנס לרשת החברתית דרך הטלפון הנייד עמד על 98 אחוז. רק 2 אחוז מהגולשים ברחבי העולם נכנסו לפייסבוק דרך המחשב הנייח או הנייד. בהתאם לנתונים האלה, כאשר גולש ירצה לשתף את האתר שלכם ברשתות החברתיות, סביר להניח שהוא ירצה לעשות זאת דרך הסמארטפון. לכן חשוב שהאתר שלכם יהיה רספונסיבי ומותאם לטלפון הנייד.

אם אתם מתכננים להקים אתר אינטרנט חדש לעסק שלכם, או שיש לכם אתר קיים שאתם מעוניינים לשנות אותו לאתר רספונסיבי, אתם מוזמנים לפנות אלינו. אנחנו מתמחים בעיצוב אתר רספונסיבי המותאם לגדלי המסכים השונים – סמארטפונים, מחשבים ניידים, מחשבים נייחים וטאבלטים. העיצוב הרספונסיבי יעניק חווית משתמש טובה עבור הגולשים שלכם, יסייע לקידום האתר בגוגל, יחסוך לכם עלויות, יגדיל את כמות הגולשים שלכם ויאפשר ללקוחות פוטנציאליים לגלוש באתר שלכם מכל מקום ובכל זמן. אז אם אתם רוצים לגרום לעסק שלכם להצליח, אנחנו כאן בשבילכם.

השאירו פרטים בטופס צור קשר ונחזור אליכם בהקדם.